Rubidowy wzorzec częstotliwości 10 MHz
ver. 2

(ostatnie zmiany 04.03.2012)

Po wykonaniu pierwszej wersji, zabrałem się do stworzenia drugiej, którą mam zamiar uczynić odrobinę bardziej użyteczną. Obudowę zostawiam tę samą co w wersji I, zastosowałem dokładnie taki sam wzorzec kupiony na ebay-u, natomiast wprowadzam dwie istotne zmiany:

- zamiast zasilacza impulsowego, zrobię prosty, klasyczny, stabilizowany zasilacz oparty na transformatorze,

- do tego dołączę układ dystrybucji sygnału 10MHz, który pozwoli na jednoczesne używanie dwóch wyjść z sygnałami TTL i dwóch lub trzech wyjść z sygnałem sinusoidalnym.

Etapy budowy urządzenia

 

Tak wygląda wnętrze pustej jeszcze obudowy. Po wywierceniu czterech otworów, zamontowałem w nich śrubki M2,5 i nałożyłem tulejki dystansowe.

 

Następnie nałożyłem wzorzec FE-5680A i nakręciłem nakrętki. Pudełko z wzorcem zostało bardzo ściśle dopasowane do tego narożnika obudowy, żeby mieć miejsce na transformator, płytkę zasilacza i dystrybutora sygnału. Skutkowało to mocno utrudnionym dostępem do części nakrętek.

Po przymocowaniu obudowy FE-5680A, przygotowałem otwory do zamocowania transformatora - widoczne na zdjęciu, jeden w pobliżu czarnego gniazda bezpiecznika i drugi w połowie głębokości obudowy.

Transformator mieści się idealnie, jest miejsce na kabelki łączące go z bezpiecznikiem.

   
   
   
   
   
   

cdn.

Powrót  

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   



Powrót